2009

forumGazi Mahallesi Şair Abay Lisesi’nde Forum Tiyatro Çalışması (Mart-Nisan 2009)

Forum Theatre Workshop at the Gazi Neighborhood Şair Abay High School (March-April 2009)

 

Gazi Mahallesi Şair Abay Lisesi öğrencileriyle yaptığımız Forum Tiyatrosu çalışmaları 2 Mart-3 Nisan 2009 tarihleri arasında gerçekleşti.Haftada iki gün, iki saat olması planlanan çalışma programı, üçüncü haftadan itibaren katılımcıların isteğiyle dört saate uzatıldı.Bir ay boyunca çalışmalara devam eden on dört öğrenciyle oyunumuzu çıkardık. Çalıştığımız bu bir ay hepimiz için yeni dünyaların kapılarını açtı, hayallere daldırdı, isyan ettirdi; sonunda bizim tiyatrodan “yasak aşk!” çıktı.

Okul idaresinin yardımları ve Yüksek Öğretimde Rehberliği Tanıtma (YÖRET) Vakfı işbirliğiyle gerçekleşen çalışmada, aile ilişkileri, okuldaki hiyerarşik ilişkilerin tahakkümcü iktidarı, sokaktaki şiddet, kadınlık ve erkeklik halleri, önyargılarımız, acılarımız, arzularımız, olamayışlarımız, eksik addedilenler, fazla gelenler ve daha pek çok konu sorgulandı. Gençlerin yaratıcılıkları ve kendi sorunlarını tanıma, ifade etme becerileri sayesinde bir türlü yaşanamayan, yasaklarla imkansız bir aşkı konu alan bir sahneleme çıktı. Aşk yasaktı: okulda, evde, sokakta, hayatın her anında! Biz de bu oyunda, özgürleşmeye çalışan ama zincirlenen, sınırlanan aşkı kurtarmaya çalıştık boynumuzun borcu olarak.Oyunun adı “Sıradan Bir Gün” oldu.

 ETT-2009

Kolaylaştırıcı/ Facilitator: Sevi Bayraktar

Fotoğraflar/ Photographs: Nelin Dükkancı

 

In the Gazi Neighborhood Şair Abay High School, we worked with the students from March 2 to April 3, 2009. The planned work program was to accomplish four hours per week, however, due to the request of the participants,it was extended to eight hours per week after the third meeting. Continue to work for a month; we put out our play with fourteen students.In the meantime, the Forum subject of those young participants came out as the “forbidden love”.

With the school administration’s support and the cooperation of the Foundation for the Advancement of Counseling in Education (YÖRET),the Forum Theatre workshops were completed. During this one month period, family/kinship relationships, power relationships in school, street violence, roles of masculinity and femininity, biases, sorrow, desires, lacks and excesses were among the ones were questioned. Love was forbidden at school, at home, on the street, in every moment of life! Therefore, we tried to liberate love in this Forum Theatre. The play was called “An Ordinary Day”.

 ETT-2009 (b)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s