Direnişin Hukuku, Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi ve TODAP Ortak Atölyesi, 12 Temmuz 2013- Yoğurtçu Parkı Forumu, Kadıköy

Yoğurtçu ParkıGezi Parkı Komünal Dayanışma alanının polisin müdahalesi ardından dağılması ve Gezi Parkı’nda gerçekleşen forumların İstanbul’un dört bir yanındaki parklarda devam etmesi sürecinde bizlerde davet edildiğimiz yerlerde forum oyunları gerçekleştirdik. Yoğurtçu Parkı Forumu Hukuk Atölyesi, TODAP gönüllüsü psikologlar ve Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği 12 Temmuz 2013 tarihli etkinlikte yakalama, tutuklama, gözaltı, ev araması, el koyma konularında forum katılımcılarını bilgilendirmeye dönük bir çalışma yapıldı.

Etkinlik günü gündüz saatinde, daha önce duyurusu yapılmış olan etkinliğin ET atölyesi bölümüne katılmak isteyen gönüllülerle Yoğurtçu Parkı’nda buluşuldu. Yaklaşık 20 kişi ile birlikte üç buçuk saatlik İmge ve Forum Tiyatrosu çalışmasının ardından katılımcıların anlattıkları gerçek hikayelerden yola çıkılarak aynı gün akşam saat 21.00’de başlayacak Yoğurtçu Forumu için dört ayrı forum oyunu oluşturuldu.

Gündüz Atölye

Forum saatinde oyunlar teker teker oynanıp, oyunda geçen hikaye hakkında forum yapıldı. İki yüze yakın kişinin yer aldığı forumda her oyundaki ana karakter yerine oyunu izleyenler seyirci-oyuncu olarak geçerek hikayeyi en iyi sona doğru evriltmeye çalıştı. Forum Tiyatrosunun bitimininde hukukçular oyunda geçen hak ihlalleri konusunda herkesin ortaklaştığı bir dilde bilgilendirmeler yaparak eksik ya da yanlış bilinen hukuki bilgileri giderdi. En sonunda ise polis şiddeti konusunda TODAP’lı psikologlar ruh sağlığını korumaya dönük bilgilendirmeler yaptılar.

Kolaylaştırıcılar/Faciliators:

Jale Karabekir, Aylin Vartanyan, Sevi Bayraktar, Feride Eralp, Nermin Saraçoğlu, Eda Aslı Şeran

Görseller/Visuals:

Nelin Dükkancı, Eda Aslı Şeran

Seyirci-Oyuncu

Seyirci-Oyuncu

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s