2015

kisatoyle2015

EZİLENLERİN TİYATROSU MERKEZİ (CTO-TURKEY)

 KIŞ ATÖLYELERİ – 2015

 

Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri’ne Giriş: İmge Tiyatrosu 14-15 Şubat 2015

Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri ve Mekanizmaları 21-22 Mart 2015

Boğaziçi Üniversitesi, Özger Arnas Salonu (Kırmızı Salon)

 2015 kışında Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi-Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle Ezilenlerin Tiyatrosu çalışmalarına “Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri’ne Giriş: İmge Tiyatrosu” ve “Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri ve Mekanizmaları” atölye çalışmalarıyla devam ediyor.

Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi-Türkiye’nin amacı, bünyesinde barındırdığı alanın Türkiye ve dünyadaki en iyi isimleriyle Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinin Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamak, bu tekniği öğrenmek ve uygulamak isteyenler için güvenli bir paylaşım alanı yaratmaktır.

Ezilenlerin Tiyatrosu Brezilyalı tiyatro insanı Augusto Boal’ın geliştirdiği, tiyatronun sosyal, toplumsal ve kültürel dönüşüm için bir araç olarak kullanıldığı katılımcı ve interaktif bir politik tiyatro tekniğidir.

 

Atölye I: Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri’ne Giriş: İmge Tiyatrosu

Zaman: 14-15 Şubat 2015 Cumartesi Pazar, 10.00-17.00

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Özger  Arnas Salonu (Güney kampüs, Öğrenci Faaliyetleri Binası yanı, Orta Kantin’in üstü)

Katılımcı sayısı: 30

Kolaylaştırıcı: Aylin Vartanyan, Jale Karabekir

Atölye Dili: Türkçe

Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinden “İmge Tiyatrosu” tekniğinin ele alınacağı ilk atölye çalışmasında amaç, katılımcılarla yoğun bir süreç içinde Ezilenlerin Tiyatrosu oyun ve egzersizlerine giriş yaparak Ezilenlerin Tiyatrosu’nun temeli olan imge çalışmalarını ele almaktır. Boal’ın bu metodunda konuşma yoktur. Konuşma yerine beden ve imgelerle iletişim vardır. Seyirci-oyuncular karşı karşıya kaldıkları ezme/ezilme, manipülasyon ve güç konularını ve bu konularla ilgili duygu ve düşüncelerini imge-heykeller yaratarak paylaşır, gözlemler ve dönüşüm yollarını araştırır.

Atölye II: Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri ve Mekanizmaları

Zaman: 21-22 Mart 2015 Cumartesi Pazar, 10.00-17.00

Yer: Boğaziçi Üniversitesi Özger  Arnas Salonu (Güney kampüs, Öğrenci Faaliyetleri Binası yanı, Orta Kantin’in üstü)

Katılımcı sayısı: 30 kişi.

Kolaylaştırıcı: Birgit Fritz

Atölye Dili: İngilizce

Bu atölye çalışması tiyatroyla toplumsal dönüşüm ve barış çalışmaları yapmakta olan deneyimli kolaylaştırıcılara yöneliktir. Çalışmada Ezilenlerin Tiyatrosu’na genel bir giriş yapıldıktan sonra önyargılar, içsel imgeler ve yerleşmiş değer ve inançları sorgulamak ve bunlarla baş etme yolları aramak amacıyla estetik algılama, bedensel öğrenme ve insan beynindeki dönüşüm süreçlerinin farklı yönlerine odaklanılacaktır. Ezilenlerin Tiyatrosu çalışmalarından toplumsal metaforlar olarak oyun ve alıştırmalar, Ezilenlerin Estetiği, hızlı forum yöntemleri ve Arzu Gökkuşağı atölyede temel alınacaktır.

Jale Karabekir

İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü mezunu.  Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden ‘Kadınların Özgürleşmesi İçin Bir Strateji Olarak Performans: Okmeydanı Toplum Merkezi’nde Ezilenlerin Tiyatrosu Pratikleri” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini aldı.  Aynı bölümde dört yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Halen Işık Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ve kurucusu olduğu feminist tiyatro, Tiyatro Boyalı Kuş’ta genel sanat yönetmeni olarak çalışmaktadır. İstanbul Kültür ve Sanat Haritası, Tiyatronline, Zipistanbul, Varlık, Pazartesi, Amargi, Oyun, Çerçevesiz Sanat, Mesele ve Üç Ekoloji gibi dergilerde, Tiyatroonline, Bianet, Under Pressure gibi internet portallarında yazıları yayınlanmaktadır. Ezilenlerin Tiyatrosu kolaylaştırıcısıdır.

Aylin Vartanyan

Columbia Üniversitesi Alman Edebiyatı Bölümü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlamıştır.  European Graduate School’da Dışavurumcu Sanat ve Sosyal Dönüşüm alanında doktora eğitimine devam etmektedir. 1994 yılından beri B.Ü. Yabancı Diller Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2006 yılından beri B.Ü. Barış Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin aktif bir üyesi olarak konferanslar organize etmekte, eğitim malzemeleri hazırlamakta, öğrenciler, eğitmenler, danışmanlar, STK çalışanları ve gençlerle çatışmaları dışavurumcu sanat ve Augusto Boal’ın Ezilenlerin Tiyatrosu yaklaşımlarıyla dönüştürme üzerine atölyeler yapmaktadır.

Birgit Fritz

Birgit Fritz 1990’lardan beri eğitimci, tiyatro pedagoğu ve atölye kolaylaştırıcısı olarak çalışmaktadır.  Viyana’da faaliyetlerini sürdüren Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi’nin de kurucularındandır (www.tdu-wien.at). 2010 yılından beri kendi tiyatro pratiğine de etkileri olan Feldenkreis yöntemi ile bedensel öğrenme konusunda uygulamalar yapmaktadır.

Avusturya’da ve farklı ülkelerde (Bask, Venezuela, Senegal, Kyrgyzstan, Slovenya vs.) forum tiyatrosu tekniğini ve Ezilenlerin Tiyatrosu (ET) metodunu kullanarak kültürlerarası topluluklarda yaşanan  konut, toplumsal cinsiyet, kültürlerarası karşılaşma temelli çatışmaları dönüştürme amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 2003 yılından beri Viyana’da bulunan yetişkin eğitim merkezinde düzenli olarak her yıl Ezilenlerin Tiyatrosu eğitimleri düzenlemektedir. Şu anda üzerine en çok eğildiği konu kadın ağları içinde çalışmalar düzenlemek ve Hindistan çıkışlı ET grubu Jana Sanskriti ile ortaklık içinde Hindistan’da uluslararası bir araştırma merkezi kurmaktır. Son zamanlarda katılımcı tiyatronun terapötik etkisi üzerine de araştırmalar yapmaktadır.

Birgit Fritz  InExActArt – The autopoietic Theatre of Augusto Boal: A Handbook of Theatre of the Oppressed Practice isimli kitabın yazarıdır. Ayrıca Augusto Boal’in otobiyografisini ve Sanjoy Ganguly’nin Forum theatre and Democracy in India adlı kitabını Almanca’ya çevirmiştir.

 

Bilgi ve Kayıt için

E-posta: ezilenlerintiyatrosumerkezi@gmail.com

Telefon: 0542 477 27 530212 245 21 09

Önemli Not: Atölyelerin anlamlı bir şekilde yürütülebilmesi için iki gün boyunca tam günkatılımınız önemlidir. Çalışmalara rahat kıyafet ve ayakkabılarla katılmanız tavsiye edilir.Ayrıca çalışmalara gelirken yanınızda üzerine oturabileceğiniz havlu veya kilim gibi bir malzeme getirmeniz tavsiye edilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s