2016

 

Tiyatro Boyalı Kuş 2016 yazında İmge Tiyatrosu ve Forum Tiyatrosu atölyelerini topluluğun genel sanat yönetmeni Jale Karabekir’in kolaylaştırıcılığında İstanbul Cihangir’deki Tatavla Sahne’de gerçekleştirecek.

Bilgi ve kayıt için e-posta: tiyatroboyalikus@gmail.com

Tel: 0212 245 21 09/ 0542 477 27 53 (hafta içi 12.00-17.00)

 

Yer: Tatavla Sahne

Adres: Ağa Hamam Caddesi, Taktaki Yokuşu, 2B Cihangir/ Beyoğlu/İstanbul

*** 

1. Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri’ne Giriş:

İmge Tiyatrosu 4-5 Haziran 2016, Saat: 10.00-17.00

Ezilenlerin Tiyatrosu Brezilyalı tiyatro insanı Augusto Boal’ın geliştirdiği, tiyatronun sosyal, toplumsal ve kültürel dönüşüm için bir araç olarak kullanıldığı katılımcı ve interaktif bir politik tiyatro tekniğidir.

Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinden “İmge Tiyatrosu” tekniğinin ele alınacağı ilk atölye çalışmasında amaç, katılımcılarla yoğun bir süreç içinde Ezilenlerin Tiyatrosu oyun ve egzersizlerine giriş yaparak Ezilenlerin Tiyatrosu’nun temeli olan imge çalışmalarını ele almaktır. Boal’ın bu metodunda konuşma yoktur. Konuşma yerine beden ve imgelerle iletişim vardır. Seyirci-oyuncular karşı karşıya kaldıkları ezme/ezilme, manipülasyon ve güç konularını ve bu konularla ilgili duygu ve düşüncelerini imge-heykeller yaratarak paylaşır, gözlemler ve dönüşüm yollarını araştırır.

Cumartesi ve Pazar, toplam 12 saat.

Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır. Kayıt sırası baz alınacaktır.

*** 

2. Ezilenlerin Tiyatrosu Teknikleri I: Forum Tiyatrosu

16-17 Temmuz 2016, Cumartesi –Pazar, Saat: 10.00-17.00

Ezilenlerin Tiyatrosu tekniklerinden “Forum Tiyatrosu” tekniğinin ele alınacağı atölye çalışmasında amaç, imge çalışmaları ve çeşitli oyun ve egzersizlerin ışığında Forum Tiyatrosu’nun temel kurulma aşamalarının katılımcılarla birlikte deneyimlenmesini içerir. Grup oluşturma, oyun konusunun belirlenmesi, karakterlerin analizi, dramaturji, sahneleme vb. gibi aşamaların irdeleneceği atölye çalışması ayrıca forum oyununun performansına dair de pratikler içerecektir. Seyirci-oyuncu katılım ve müdahalelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar ve genel joker eğitimi de atölye içeriğini oluşturur. Bu çalışmaya katılmak isteyenlerin Ezilenlerin Tiyatrosu hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmaları tercihimizdir.

Cumartesi ve Pazar, toplam 12 saat.

Kontenjan 20 kişi ile sınırlıdır. Kayıt sırası baz alınacaktır.

***

Jale Karabekir

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nden mezun olan Jale Karabekir 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2002-2006 yılları arasında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007 yılından bu yana Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Jale Karabekir kadınlarla tiyatro çalışmalarına 1996 yılında Gazi Mahallesi’nde başladı. 1998-2002 yılları arasında Okmeydanı Toplum Merkezi’nde kadınlarla tiyatro, Ezilenlerin Tiyatrosu, yaratıcı yazma gibi çalışmalar yaptı. Kadınlarla, gençlerle, öğrencilerle, karma gruplarla, aktivistlerle ve meslek gruplarıyla yurt içinde ve yurt dışında birçok farklı temada Ezilenlerin Tiyatrosu atölye çalışmaları yapmayı sürdürmektedir. 2008 yılında kurulan Ezilenlerin Tiyatrosu Merkezi-Türkiye’nin kurucu üyesi, Ezilenlerin Tiyatrosu kolaylaştırıcısı ve jokeridir. Ayrıca, 2015 yılında Hindistan’da kurulan Jana Sanskriti Uluslararası Ezilenlerin Tiyatrosu Araştırma Enstitüsü’nün yönetim ekibinde yer almaktadır.

Karabekir 2000 yılında feminist tiyatro topluluğu Tiyatro Boyalı Kuş’u kurdu, halen grubun genel sanat yönetmenliğini yürütmektedir. Magdalena Project-Çağdaş Tiyatroda Kadın Ağı ve Uluslararası Ezilenlerin Tiyatrosu Organizasyonu (ITO) üyesi olan Tiyatro Boyalı Kuş, Nora/Nurê adlı oyunlarıyla 2009 Uluslararası Ibsen Ödülleri’ne (Ibsen Awards), Karabekir de feminist tiyatro çalışmalarından dolayı 2014 Direklerarası Özel Jüri Ödülü’ne layık görülmüştür. Alternatif oyunlar sahneleyen Tiyatro Boyalı Kuş, ayrıca gönüllüleriyle Feminist Dramaturjiyle Okuma Tiyatrosu etkinlikleri gerçekleştirmektedir.

Toplumsal cinsiyet ve performans konularında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazıları ve ulusal ve uluslararası konferanslarda sunulmuş bildirileri bulunan Karabekir’in, “Türkiye’de Kadınlarla Ezilenlerin Tiyatrosu: Feminist Bir Metodolojiye Doğru” adlı kitabı, Feride Eralp ile birlikte Türkçe’ye çevirdiği Henrik Ibsen’in “Bir Bebek Evi (Nora)” ile yayına hazırladığı Şahabettin Süleyman’ın “Çıkmaz Sokak” ve August Strindberg’in “Matmazel Julie” adlı kitapları Agora Kitaplığı tarafından yayımlanmıştır.

Advertisements